poniedziałek, 24 lutego 2014

Pokój dla niemowlaka

     Jeśli niebawem spodziewacie się dzidziusia lub niedawno zostaliście rodzicami, zapewne planujecie dla niego śliczny pokoik lub kącik, w którym maluszek będzie przebywać. Wielu świeżo upieczonych rodziców nie wie jednak, jak taki pokoik powinien wyglądać i co ma się w nim znaleźć oprócz łóżeczka.
W tym poście znajdziecie kilka porad i ciekawych inspiracji dotyczących OGÓLNEGO wyglądu i wyposażenia takiego wnętrza.   

     W momencie, gdy mija początkowy niepokój związany z pojawieniem się nowego członka rodziny, przyszłe Mamy ogarnia euforia przygotowań (tzw. syndrom wicia gniazda). Podstawowym elementem tych przygotowań, jest zorganizowanie odpowiedniej przestrzeni dla swojego maluszka. Może to być jego własny pokoik lub kącik dziecięcy np. w sypialni rodziców. 
Pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku - niektóre mamy w przypływie miłości do swojego dziecka potrafią nieźle zaszaleć z dekoracjami, zapominając przy tym o funkcjonalności pomieszczenia, które powinno być przecież komfortowe zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dzisiejszy rynek nie ułatwia nam tego zadania - w sklepach jest całe mnóstwo przeróżnych mebli i akcesoriów dla niemowlaka, nie wspominając o kolosalnych cenach. Należy więc na spokojnie zastanowić się, co tak na prawdę jest Wam potrzebne.  


Podstawowe elementy wyposażenia pokoju dla niemowlaka to:
- łóżeczko
- szafa lub komoda
- przewijak 
- wygodny fotel do karmienia i usypiania
oraz 
- odpowiednie oświetlenie.

Reszta zależy od wyobraźni i potrzeb rodziców.

Ważne jest, żeby wokół tych elementów było wystarczająco dużo miejsca do wygodnego poruszania się. Jeśli w planach jest również malowanie, ważne aby zrobić to minimum miesiąc przed porodem.
Co dalej...?

1. Kolor.
Najlepiej wybrać łagodne i uspakajające pastelowe barwy. Intensywne kolory mogą po pewnym czasie zacząć działać drażniąco, zarówno na dziecko jak i na rodziców. Mocniejsze kolory mogą pojawić się natomiast na fragmencie ściany w postaci tapety, naklejek lub jakiegoś malowidła, albo na dodatkach: poduszkach, dywaniku, zasłonach czy w samych zabawkach itd.


2. Podłoga.
Najlepiej sprawdzi się podłoga drewniana lub panele, do tego mały, przytulny dywanik, ocieplający wnętrze. Taki zestaw jest łatwy w utrzymaniu czystości i nie zbiera tyle kurzu co puchaty duży dywan lub wykładzina. Oczywiście jeśli są rodzice, którzy preferują wykładzinę lub też już ją posiadają, nie jest to problemem - wystarczy jedynie częściej odkurzać ;)


W późniejszym okresie, kiedy dziecko zacznie już siedzieć lub raczkować, sprawdzi się przyjemny w dotyku dywanik lub mata z gąbki. Ostatnio bardzo modne są również dywaniki ręcznie robione, np z pomponów lub kawałków szmatek (oczywiście wymagają częstego wytrzepania).



3. Oświetlenie.
Powinno być punktowe, dające ciepłe i łagodne światło, które nie rozbudzi dziecka podczas karmienia i przewijania. Oprócz głównego oświetlenia, bardzo dobrze sprawdzają się również małe lampki, często z pozytywką, rzucające na ściany różne wzorki, bardzo przydatne podczas usypiania dziecka.


4. Meble.
Muszą być wygodne i bezpieczne. Podstawowe meble jakie powinno się zakupić to: łóżeczko, przewijak, komoda i szafa. Jeśli wielkość pokoju nas nie ogranicza to na pewno dobrym pomysłem będzie również wygodny fotel (stojący przy łóżeczku), półki na maskotki, pojemniki na stopniowo przybywające zabawki, malutki stolik i krzesełko (akurat to można zakupić nieco później, gdy nasza pociecha zacznie stawiać pierwsze kroki).

5. Dodatki.
Postarajmy się ograniczyć je do minimum. Niech będą łatwe w utrzymaniu czystości. Zrezygnujmy więc z firanek i zasłonek na rzecz  rolet, puszyste dywany zastąpmy łatwiejszymi do czyszczenia dywanami wykładzinowymi.

A oto kilka ciekawych foteczek z różnymi aranżacjami niemowlęcego kącika ^-^

Pastelowe kolory i ostatnio bardzo modne białe mebelki, tworzą przytulne, spokojne i pełne świeżości wnętrze.

Tu również białe mebelki i jasne kolory, ale też oryginalna i radosna dekoracja ściany.

Te trzy pokoiki to typowo dziewczęca aranżacja. Ciekawą dekorację, a zarazem podkreślenie osobistego charakteru pokoju, stanowi imię dziecka umieszczone na ścianie.

Z kolei na tych zdjęciach widzimy idealnie udekorowane kąciki dziecięce powtarzające te same wzory i kolory.

Nieco inny klimat pokoju stworzą mebelki w odcieniu jasnego drewna. Same w sobie ocieplą wnętrze i nadadzą mu nieco mniej formalnego stylu.

Ciemny, klasyczny brąz.  Stawiając na takie mebelki, zrezygnujcie z innych mocnych elementów 
(jak kolor ścian czy dekoracje), żeby nie przytłoczyć całego pokoju.

Pokoik nr 20 - jestem na TAK ;) a to ostatnie łóżeczko (21) ma świetny, oryginalny  kształt. Stwarza klimat magicznej krainy, choć pewnie kosztuje majątek ;)

A to kilka przykładów pokoików w stylu vintage, choć w nieco elegantszym wydaniu ;)

A na koniec dwa "ciekawe znaleziska" :

Przeuroczy pokoik dziecięcy, w całości bardzo dokładnie  przemyślany. Wszystko tworzy malutki dzidziusiowy raj ;) Choć jak dla mnie to chyba zbyt przytłaczające i przesłodzone ;)

A tutaj czyste szaleństwo w stylu glamour. Domyślam się, że mamusia tego dziecka musi być "ciekawą" osobistością ;) 

OK. To by było na tyle. W internecie można znaleźć na prawdę całą masę różnych przykładów aranżacji pokoi dziecięcych. A więc... młode mamy! Macie nad czym myśleć ;)