Wywody na temat projektowania i dekorowania wnętrz postanowiłam rozpocząć od krótkiego wyjaśnienia czym w ogóle jest wnętrze, dlaczego jest ono tak ważne w naszym codziennym życiu oraz jakie były początki jego istnienia.
A więc...
WNĘTRZE, to najprościej mówiąc, obudowana, zamknięta przestrzeń znajdująca się wewnątrz jakiejś budowli (choć niekoniecznie budowli, o czym będzie mowa w dalszej części), służąca określonym potrzebom materialnym i kulturowym człowieka. Na pojęcie wnętrza architektonicznego, oprócz samego pomieszczenia, składa się również jego wystrój (dekoracja ścian, sklepienia, sufitu oraz wyposażenie).
Mimo, iż kochamy otaczający nas świat natury, większość naszego życia spędzamy głównie we wnętrzach. Śpimy, jemy, gotujemy, kąpiemy się, pracujemy (w biurze, fabryce, szpitalu, muzeum itd.), uczymy się we wnętrzach... lista jest długa. Nawet takie zajęcia jak kierowanie samochodem, pilotowanie czy pływanie statkiem, zmuszają nas do wykonywania tej czynności we wnętrzu pojazdu. Dlatego właśnie, przestrzeń ta, jest dla nas tak ważna, a proces nadawania jej określonego wyglądu stanowi aspekt życia, od którego nie można uciec.
Pierwsze ludzkie siedziby
Istnieje wiele teorii dotyczących tego, kiedy i gdzie ludzie nauczyli się po raz pierwszy wykorzystywać naturalne schronienia i jak wyglądały pierwsze domostwa. Dzięki archeologii możemy jednak podejrzewać, że pierwszymi ludzkimi schronieniami były jaskinie lub w późniejszym czasie budowle wykonane z łatwo dostępnych materiałów (typu glina, patyki, kamienie). Nie mamy jednak pewności, czy pomieszczenia te służyły za mieszkania, czy tylko jako miejsce schronienia lub kultu. W większości przypadków wnętrza nie były nawet wyposażone w jakiekolwiek sprzęty domowe czy prowizoryczne meble.
CIEKAWOSTKA: Najstarsze znane ślady schronień budowanych przez człowieka znaleziono w Terra Amata w pobliżu południowej Francji. Mają one przypuszczalnie 400 000 lat, jednak są to tylko nikłe pozostałości prymitywnych konstrukcji z gałęzi drzew.
Wnętrza obecnie
Wnętrza projektowało się i projektuje w taki sposób, aby służyły określonym celom i pozostawały w zgodzie z panującym stylem, z kolei one wywierają wpływ na działania i sposób życia ludzi. Oczywistym jest fakt, że doświadczenia życiowe ludzi w dawnych czasach były odmienne od naszych, co wiąże się ze zmianą funkcji wnętrza i jego wystroju.
Wnętrza stanowią integralną część struktur, w których się znajdują - przeważnie budynków. Wypełnione są mnóstwem różnych przedmiotów i sprzętów: meblami, elementami oświetlenia, tkaninami, dziełami sztuki. Projekt wnętrza jest więc nierozerwalnie związany z architekturą, sztuką, rzemiosłem, technikami oświetlenia itd., przez co granice projektowania wnętrz nie są wyraźnie określone. Innymi słowy przed projektantem staje bardzo trudne zadanie wymagające wiedzy z różnych dziedzin.
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
To by było na razie tyle w tym temacie.
Zapraszam do czytania kolejnych wpisów.