środa, 31 lipca 2013

Koło Barw - czyli jak dobrać kolory do Twojego wnętrza

W dzisiejszym poście co nieco na temat kolorów, ponieważ nie da się ich uniknąć urządzając mieszkanie.

Projektując pomieszczenie najbezpieczniej jest wybrać jeden kolor, który będzie bazą dla pozostałych dekoracji. Jeśli jednak zdecydujemy się na większą ilość kolorów na ścianie, czeka nas nie lada wyzwanie. Żeby dobrać odpowiednie kolory do naszego mieszkania (nie tylko ścian ale też dodatków), nie trzeba być jednak plastykiem. Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad łączenia barw.

Pomocne może się okazać tzw. KOŁO BARW
Jest to graficzny wzornik w postaci koła, który służy do objaśniania zasad mieszania się i powstawania barw. Składa się z 12 kolorów: trzech podstawowych, trzech pochodnych i sześciu trzeciego rzędu. Takie koło każdy może sobie zrobić w domu sam, i zobaczyć jakie efekty kolorystyczne można osiągnąć, mieszając ze sobą różne barwy. Może się to okazać na prawdę bardzo pomocne w momencie gdy braknie nam farby w wybranym kolorze ;) Albo dla zaoszczędzenia kilku groszy ;)




1. Podział barw.
BARWY PODSTAWOWE
(nie można ich uzyskać ze zmieszania jakichkolwiek innych kolorów)



BARWY POCHODNE
(to kombinacja dwóch kolorów podstawowych, które na kole znajdują się pomiędzy nimi)

 pomarańczowy      fioletowy          zielony


BARWY TRZECIEGO RZĘDU
(to połączenie kolorów podstawowych z pochodnymi)


BARWY DOPEŁNIAJĄCE / KONTRASTOWE

czerwony - zielony
żółty - fioletowy
niebieski - pomarańczowy

Łącząc ze sobą barwy podstawowe i dopełniające uzyskamy BARWY ZŁAMANE (szarobure lub szarobrunatne)

Zastosowanie w pomieszczeniu BARW CIEPŁYCH, ożywia i działa pobudzająco.
Odwrotnie działają natomiast BARWY ZIMNE, które uspokajają i tłumią emocje.

2. Zestawienia kolorystyczne.

Malując mieszkanie możemy skorzystać z kilku wybranych zestawień kolorystycznych, opartych na założeniach koła barw.

MONOCHROMATYCZNE, łączące różne odcienie tego samego koloru, nadające się dla osób wolących bezpieczne rozwiązania, bez szaleństw z kolorami. Efekt lekkości uzyskamy stosując odcienie jasne, natomiast ciemne, nasycone kolory dodadzą pomieszczeniu dynamiki. Ciemniejsze kolory możemy uspokoić jasnymi dodatkami (zasłonami, meblami czy podłogą). Na odbiorcy wzbudzi wrażenie minimalistycznego, czystego wizerunku.


   

Dla osób nieco odważniejszych, chcących połączyć więcej kolorów, ale którym nie odpowiadają ostre zestawienia z agresywnymi przejściami tonalnymi, proponuję bezpieczne zestawienie POKREWNE. W tym przypadku wybiera się kolory sąsiadujące ze sobą na kole barw (zwykle trzy). Wnętrze będzie uderzać spokojem i wyważona harmonią.

  

Atrakcyjny efekt kolorystyczny uzyskamy stosując zestawienie DOPEŁNIAJACE. Składają się na nie dwa kolory przeciwstawne oraz trzeci dowolnie wybrany (zwykle jasny), który będzie stanowił klimatyczne dopełnienie całości (użyty np. w elementach wyposażenia).


   

Dla osób odważnych, lubiących kolorowe, ciepłe wnętrza, pasować będzie zestawienie typu TRIADA. Otrzymamy je wybierając trzy dowolne kolory z kola barw, rozmieszczone w identycznych odległościach od siebie. Oczywiście wykorzystujemy je we wnętrzu w różnych proporcjach żeby uniknąć efektu papugi ;) Czyli powiedzmy, wybieramy jeden główny kolor i dodatki w pozostałych barwach. Można tu zastosować więcej niż trzy kolory, ale dla zachowania jakiegokolwiek porządku nie polecam tej opcji.


   

Jeśli ktoś nie lubi kolorowych wnętrz, może ograniczyć się do zestawienia ACHROMATYCZNEGO, które tworzą biele, szarości i czerń. Jest to zestaw dość popularny ostatnimi czasy. Białe wnętrza idealnie nadają się dla osób lubiących klimat śródziemnomorski, natomiast wnętrza z dodatkiem szarości i czerni to styl nowoczesny, industrialny (przemysłowy).

     


Kolory, którymi się otaczamy maja ogromny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie, dlatego przed podjęciem decyzji jak pomalować wnętrze, warto jest zgłębić wiedzę na temat symboliki poszczególnych kolorów.