wtorek, 5 listopada 2013

Urządzamy kuchnię - dobierz swój styl


Jednym z naszych dylematów podczas projektowania kuchni jest styl w jakim chcielibyśmy ją urządzić. Kuchnia klasyczna, nowoczesna, retro a może vintage…? Często nasze niezdecydowanie wynika z braku wiedzy na temat każdego z nich. Zapraszam więc do zapoznania się z kilkoma wybranymi stylami. Być może znajdziecie ten, który odpowiada wam najbardziej. 





Oto kilka wybranych styli omówionych w wielkim skrócie:


1. Kuchnia klasyczna.

Kuchnia w stylu klasycznym to bardzo tradycyjne, eleganckie i ponadczasowe rozwiązanie. Kombinacja wyrafinowanego stylu, wysokiej jakości materiałów i funkcjonalności. Dominują tu antyki, stylizowane elementy dekoracyjne, drewniane meble i żłobione fronty, częstym dodatkiem jest szybka z witrażem lub ornamentem. Na ścianie małe płytki. Kolorystyka raczej stonowana. Sprzęty AGD zabudowane, okap duży i wyeksponowany. Mogą się tu pojawić również złocone i srebrzone dodatki, ozdobne żyrandole, upinane firany. Całość sprawia wrażenie dość monumentalne, dlatego jeśli decydujemy się na kuchnię w tym stylu warto jest postawić na nieco jaśniejszy odcień drewna. 


 


           
2. Kuchnia nowoczesna.

Styl nowoczesny oznacza prostotę, minimalizm i przestrzeń. Kuchnie w tym stylu są zazwyczaj otwarte na resztę mieszkania, posiadają proste formy, łączą ze sobą różne materiały. W nowoczesnej kuchni powinny znaleźć się meble o prostych, geometrycznych kształtach oraz designerskie dodatki o zaskakującej formie. Atrybutem kuchni nowoczesnej są ruchome moduły wyspecjalizowanego sprzętu, żaluzje, parawany, ekrany doświetlające z luksferów oraz podświetlane od wewnątrz szafki, witryny czy kredensy. Najczęściej wykorzystywane materiały to: stal, szkło, kamień, drewno egzotyczne, płytki ceramiczne, cegła. Kolory mogą być różne, zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć; albo mocne i wyraziste albo w odcieniach surowej bieli i szarości. Ciekawe efekty daje również oświetlenie, które w tym przypadku oznacza prawdziwe szaleństwo. Podsumowując: styl nowoczesny to nieograniczone możliwości.

          







3. Kuchnia retro.

Styl retro to najprościej mówiąc „wnętrza z przeszłością”. Wystrój kuchni w tym stylu opiera się na wzorach z lat 50-tych i 60-tych, aczkolwiek można sięgnąć jeszcze dalej wstecz (np. do baroku). Dominuje tu drewno, rzeźbione listwy, stylowe dodatki, pastelowe lub przeciwnie - mocne kolory, wzory, tapety, stylowa armatura ze stali, miedzi lub mosiądzu.Na podłodze kafelki, najczęściej czaro-białe. Sprzęt AGD raczej wolnostojący, o dość obłych kształtach i czasem w dziwnych kolorach. Koniecznie stolik lub długa lada z wysokimi krzesłami. 







Jakieś ujęcia z dawnych gazet ;) 

A to kilka kuchennych dodatków w stylu retro :)

4. Kuchnia vintage.

Czyli kuchnia z duszą. Mylnie kojarzona przez niektórych ze stylem wiejskim (choć trochę z niego czerpie). Vintage bowiem, to mieszanka różnych stylów, ale z minionych dekad. Wymaga to pewnego dystansu do ogólnie przyjętych zasad dotyczących tego, co można z sobą łączyć, a co nie. Otwarte szafki i widoczne naczynia, stojak na wina, duży zlew, duży okap, polne kwiaty, jasna kolorystyka, duży okrągły zegar, wzorzyste materiały, widoczna cegła – to tylko niewiele charakterystycznych cech tego stylu. Inne materiały jakimi możemy się posługiwać to drewno, stal, emalia czy plastik. W kuchni w tym stylu musimy czuć się przede wszystkim przytulnie. Jeśli chodzi o meble to najlepiej prezentować się będą oczywiście te stare, aczkolwiek możemy nabyć też takie stylizowane na staro. Co do sprzętów AGD to zrezygnujmy z płyty indukcyjnej na rzecz kuchenki gazowej. Dobrze jakby piekarnik znajdował się tradycyjnie poniżej blatu. Najważniejszą rolę odgrywają jednak dodatki. To one nadają odpowiedniego charakteru. Postawmy na emaliowane, białe lub kolorowe. Na półkach dobrze prezentować się będą słoiki i metalowe puszki na przyprawy, makarony, słodycze. Po inspiracje najlepiej udać się na pchli targ.

Wnętrze vintage można stworzyć na trzy sposoby:
  • stylizując nowe rzeczy na wzór poprzednich epok,
  • wprowadzając stare, stylowe meble w nowoczesne wnętrze,
  • wnętrze stylizowane z historią łącząc z nowoczesnymi elementami.
         
   





  
       
5. Kuchnia w stylu rustykalnym.

Styl rustykalny to styl wiejski – ciepły, przytulny i swojski. Możemy kojarzyć go przede wszystkim z drewnem i jasnymi kolorami (głównie kolorami ziemi). Drewno najlepiej naturalne, powinno wyglądać staro i topornie. Dobrze prezentują się widoczne drewniane belki stropowe i drewniane podłogi. Meble również drewniane, mogą być rzeźbione. Dobrze wyglądają drewniane ławy, skrzynie, kredensy. AGD tak jak w stylu vintage, stylizowane na staro i tradycyjnie rozmieszczone. Dodatki również podobne do tych vintage, ale tylko z naturalnych materiałów. Oprócz słoików i ceramiki dobrze będą wyglądać stare młynki do kawy, ozdobne talerze, wiklinowe koszyki, lampy naftowe, robione na szydełku serwetki, kolorowe zasłony, polne kwiaty, obrazki z wiejskimi motywami, wiszące warkocze czosnku, suszone zioła i grzyby. Wszystko nawiązujące do natury, sielankowe.

         






          

6. Kuchnia „high-tech

Tzw. „laboratorium kuchenne”, w którym celowo wydobywamy i eksponujemy to, co w tradycyjnych pomieszczeniach jest ukryte, czyli różnego rodzaju instalacje (systemy elektryczne, telefoniczne, klimatyczne, windy, rury, schody itp.). Styl ten nawiązuje do wnętrz INDUSTRIALNYCH, minimalistycznych. Dominują tu barwy chłodne (biele, szarości, czernie), ewentualnie przełamane mocna czerwienią czy fioletem, a najczęściej wykorzystywanym materiałem jest metal, stal nierdzewna, szkło; często uwidocznione są wysoko zautomatyzowane sprzęty AGD. Kuchnia w stylu high-tech to kuchnia przyszłości, wyposażona w roboty i całkowicie skomputeryzowana. Bardzo ważnym elementem tego stylu jest światło. To najczęściej podwieszona do sufitu szyna z całym systemem reflektorków lub rzeźbiarska konstrukcja metalowych prętów z żarówkami halogenowymi. Odbijające się w szklanych blatach, polerowanym metalu i kamiennej posadzce światło sprawia, że we wnętrzu tworzy się niepowtarzalny nastrój i wyrafinowany, chłodny klimat. Meble najlepiej jakby były bez uchwytów, otwierane „na dotknięcie”, pokryte akrylową połyskującą okleiną. Jeśli coś ma stać na widoku – musi być technologiczna nowinką lub designerskim gadżetem. Zlew, okap i baterie łazienkowe powinny być chromowane. Wówczas idealnie wpasują się w biało-czarny kontrast, ewentualnie złamany purpurą, intensywnym szmaragdem czy fioletem.
   






___________________________________________________________________________

OK. Koniec bo tego jest naprawdę sporo, a każdy styl ma jakieś swoje „odnóża”. Myślę, że od czasu do czasu będę omawiać konkretny styl w całości, nie tylko w odniesieniu do kuchni, także zapraszam do śledzenia mojego bloga.

Może choć trochę was zainspirowałam i pomogłam wybrać styl odpowiedni dla was ^_-