środa, 30 października 2013

Projektujemy kuchnię



     Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu (jak nie najważniejsze), warto więc wiedzieć jak dobrze ją zaprojektować, jakich błędów unikać i co koniecznie musi się w niej znaleźć, żeby dobrze spełniała swoją funkcję.





     Wielu z was urządzając kuchnię, nie zastanawia się nad podstawowymi zasadami jej projektowania, stara się głównie dopasować meble i urządzenia AGD do pomieszczenia i gotowych już instalacji sanitarnych, pomijając funkcjonalność poszczególnych elementów. Nasze kuchnie stają się tym samym „posiadaczem” ładnych (bądź nie) mebli i supernowoczesnych sprzętów rozstawionych w zupełnie nieodpowiednich miejscach.



Poniżej przedstawiam wam kilka najważniejszych zasad projektowania kuchni.


1. Zanim zaczniesz pracę.
  • zastanów się czy chcesz mieć kuchnię otwartą czy zamkniętą, jeśli oczywiście masz możliwość wyboru,
  • przemyśl sobie jaki styl kuchni ci się podoba i jaka kolorystyka będzie dla ciebie odpowiednia (pamiętaj, że wystrój kuchni nie powinien zbytnio odbiegać od charakteru całego mieszkania, zwłaszcza jeśli jest to kuchnia otwarta),
  • ustal ile możesz wydać na urządzenie całej kuchni,
  • wykonaj samodzielnie wstępny projekt (szkic ołówkiem lub projekt komputerowy), ewentualnie skorzystaj z pomocy projektanta,
  • przejrzyj ofertę mebli kuchennych i sprzętów AGD, skontaktuj się z dostawcą, przedstaw mu swój projekt,
  • przygotuj pomieszczenie pod montaż

2. Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Jeśli projektujemy kuchnię od zera i mamy możliwość zadecydowania czy będzie ona otwarta czy zamknięta, warto zastanowić się nad plusami i minusami każdej z nich.

OTWARTA – to rozwiązanie bardziej nowoczesne, sprawdza się w małych mieszkaniach gdyż nadaje wnętrzom przestronności, sprzyja życiu rodzinnemu (dzięki otwartej przestrzeni mamy kontakt z domownikami przebywającymi w drugim pomieszczeniu). Niestety brak w niej intymności gotowania i powinna być raczej zaprojektowana w tym samym stylu co reszta pomieszczeń.

ZAMKNIĘTA – to bardziej tradycyjna kuchnia, chroni pozostałą część mieszkania przed obiadowymi zapachami, hałasem i rozgardiaszem, daje trochę intymności podczas przygotowywania posiłków, jako oddzielne pomieszczenie może być umeblowana w innym stylu niż pozostałe wnętrza, łatwiej też ją zagospodarować (więcej ścian do dyspozycji). Jako pomieszczenie zamknięte potrzebuje jednak więcej przestrzeni, dobrego naświetlenia i odpowiedniej wentylacji.

Jeśli nie możecie się zdecydować, którą opcję wybrać, możecie sięgnąć po rozwiązania kuchni CZĘŚCIOWO OTWARTEJ – to wariant bardziej bezpieczny, umożliwiający ukrycie nieuniknionego nieładu, a jednocześnie dający możliwość kontaktu z resztą mieszkania. Jako osłony sprawdzają się ażurowe ścianki (np. z płyt drewnianych), niewysokie murki mogące spełniać funkcję baru, lub też wyższe szafki. Możliwości jest całe mnóstwo.

3. Podział na strefy – zasada trójkąta.

Żeby dobrze pracowało się nam w kuchni, warto jest podczas projektowania podzielić ją na trzy najważniejsze strefy:
przechowywania produktów
zmywania
gotowania
Głównymi punktami tych stref są zwykle: lodówka, zlewozmywak i kuchenka. Te trzy punkty powinny tworzyć TRÓJKĄT, w obrębie którego będziemy się poruszać przygotowując posiłki. Najlepiej jeśli odległości między nimi nie przekraczają: 2m między zlewozmywakiem a lodówką oraz 2,7m między lodówką a kuchenką. Jeśli taki układ jest niemożliwy (np. ze względu na wąskie pomieszczenie), należy umieścić je kolejno w jednym ciągu.


Strefa przechowywania produktów -> zaliczamy do niej lodówkę, chłodziarkę, spiżarnię oraz wszystkie szafki przechowujące żywność, naczynia i sprzęty kuchenne. Pamiętajmy, że produkty i naczynia najrzadziej używane powinny być schowane głębiej, tak aby ułatwić sobie dostęp do przedmiotów, po które sięgamy częściej. Ważna jest również w tej strefie przystępność samych mebli. Jeśli jest to możliwe zastąpmy półki w dolnych szafkach wysuwanymi cargo.
Strefa zmywania -> to oczywiście zlewozmywak i ewentualnie zmywarka. Strefa zmywania oddziela strefą przechowywania od strefy gotowania. Zasada jest prosta: aby cos ugotować, należy to najpierw umyć, i odwrotnie: brudny garnek po właśnie ugotowanej i przelanej na talerz zupie odstawiamy do mycia.
Strefa gotowania / pieczenia -> coraz częściej dzielimy tę strefę na dwie odrębne (osobno piec, osobno piekarnik zabudowany w słupku). Wbudowanie piekarnika nieco wyżej jest na pewno wygodniejsze, aczkolwiek nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Jeśli mamy małą kuchnię i nie jesteśmy w stanie rozmieścić wszystkich punktów zgodnie z wytycznymi, możemy postawić piekarnik obok lodówki czy chłodziarki, gdyż obecne zaawansowanie technologiczne sprawia, że różnica temperatur nie będzie na siebie wpływać.

4. Kilka przydatnych wymiarów.

W większości przypadków to projektant zajmuje się wymiarowaniem mebli kuchennych. Jeśli jednak chcemy, aby kuchnia była wygodna i dostosowana do naszych potrzeb i wzrostu, warto jest osobiście zapoznać się ze standardowymi wymiarami mebli i sprzetów.

MEBLE:
- szafka kuchenna dolna - najczęściej dostępne szerokości to: 30, 40, 60, 80 i 100cm, jako wypełniacze szafki 15cm, głębokość: od 50-55cm, wys dolnych szafek ok. 82cm
- szafka kuchenna górna – szer 30-100cm, wys 40-100cm, gł 30cm
- wygodna szafka narożna – górna 90x90cm
- standardowy blat ma szer 60cm, grubość ok. 28mm, powinien się znajdować mniej więcej na wys 85cm-90cm
- blat barowy wys ok. 110cm
- stół kuchenny wys ok. 75cm, wygodna szer to 80cm
- wysokość okna również jest ważna, zwłaszcza jeśli chcemy umieścić pod nim szafki i zlewozmywak z baterią – powinno znajdować się ono na wys ok. 106cm od podłogi
- długość blatów: łączna długość nie powinna być mniejsza niż 200cm; minimalna długość blatu na odstawienie garnków przy kuchence to 40cm (najlepiej jeśli znajduje się po obu str kuchenki); długość głównego blatu roboczego powinna mieć przynajmniej 80cm; konieczny jest tez blat przy lodówce na odstawienie zakupów; przyjmuje się, że minimalna wielkość blatu między urządzeniami powinna wynosić 40cm.

AGD:
- płyta ceramiczna lub gazowa na szafce – 60cm szer
- szafka na zlewozmywak: jednokomorowy 50cm szer, półtorakomorowy 60cm szer, dwukomorowy 90cm szer
- lodówka do zabudowy – 60cm szer i gł; lodówki dwudrzwiowe „side by side” szer 90cm-120cm; lodówka „frencz door” – na górze lodówka na dole szufladowa zamrażarka, szer 90cm
- piekarnik -60cm szer; lub umieszczony w słupku na wys ok. 82cm
- zmywarka – 45 lub60cm szer

  Poniżej rysunek z wymiarami standardowo zabudowanej kuchni: 





To tyle jeśli chodzi o najważniejsze punkty w projektowaniu kuchni. Wiadomo, że nie zawsze będziemy w stanie się do nich dostosować (zwłaszcza jak nie projektujemy pomieszczenia od zera). Najlepiej jak każdy zaprojektuje kuchnię pod siebie, bo w końcu to on tam będzie gotować a nie projektant. 

Zapraszam również do zapoznania się z postem na temat stylów w jakich możemy urządzić naszą kuchnię.